Analizy i badania użyteczności na potrzeby Internetu

User experience to dyscyplina korzystająca z dorobku wielu nauk. Poniżej dowiesz się jak oraz w czym - jako ekspert ds. UX - mogę Ci pomóc w kolejnych etapach rozwoju projektu internetowego w zakresie usług badań, analiz i projektowania serwisów, sklepów i aplikacji www.

Realizuję projekty funkcjonalne na bazie analiz i badań użyteczności


Jeżeli chcesz mieć skuteczną stronę internetową oraz mało problemów przy wdrożeniu - powinieneś zacząć od stworzenia makiet, które należałoby poprzedzić badaniami i analizami. Jeżeli więc szukasz eksperta do zaprojektowania swojego serwisu (sklepu, aplikacji www) pod kątem użyteczności, funkcjonalności, architektury informacji oraz rozplanowania układu głównych widoków, a wszystko to w oparciu o wyniki badań i analiz - zapoznaj się z informacjami poniżej.

Zestaw usług w zakresie analiz, badań i projektowania na potrzeby Internetu

Analiza konkurencji

Badanie stron konkurencji z branży (i spoza niej) - wskazanie najlepszych praktyk i rekomendacje do co ich adaptacji do realizowanego projektu.

Analiza porównawcza

Opracowanie modelu i narzędzia do analizy porównawczej, a następnie porównanie wybranych serwisów przez co najmniej 2 ekspertów.

Analiza statystyk

Wykorzystanie popularnych systemów do analizy ruchu. Wyciągnięcie wniosków i przedstawienie rekomendacji w oparciu o dane statystyczne i wiedzę ekspercką.

Analiza jakości SEO

Wykorzystanie narzędzi do analizy jakości optymalizacji serwisu pod wyszukiwarki internetowe. Rekomendowanie potrzebnych zmian.

Audyt pod kątem UX

Ekspercki audyt wielu obszarów (m.in. użyteczność, funkcjonalności, zawartość, marketing wewnętrzny) - słabe i mocne strony oraz wnioski i rekomendacje.

Badania z użytkownikami

Zaprojektowanie, realizacja, analiza danych oraz wnioski i rekomendacje ze stacjonarnych badań użyteczności z użytkownikami.

Scenariusze użycia online

Wykorzystanie zaawansowanych narzędzi online do realizacji zdalnego badania użyteczności na większej próbie użytkowników serwisu czy aplikacji www.

Testy A/B

Wykorzystanie zaawansowanych narzędzi do realizacji badań użyteczności typu A/B w celu wybrania najskuteczniejszych wariantów.

Nagranie sesji online

Wykorzystanie narzędzi umożliwiających zdalne nagranie interakcji użytkownika ze stroną lub sklepem. Analiza nagrań i przedstawienie wniosków i rekomendacji.

Projektowanie architektury

Użycie narzędzi wspierających proces projektowania efektywnej i zrozumiałej dla użytkowników architektury informacji (m.in. metoda sortowania kart).

Testy architektury informacji

Testowanie czystej stworzonej architektury informacji na użytkownikach za pomocą odpowiednich narzędzi (m.in. scenariusze użycia na czystej mapie serwisu).

Makiety i prototypy

Przygotowanie makiety statycznej lub interaktywnego prototypu powstającego serwisu wraz (lub bez) z dokumentacją - czyli pełnym projektem funkcjonalnym.

Wycena analiz, badań i usług projektowania

Ważną usługą początkową w tego typu projektach, jaką oferuję klientom, jest dobór odpowiednich metod i narzędzi składających się na zestaw. Rozpoznanie potrzeb klienta, celów realizacji usługi oraz budżetu jaki będzie do wykorzystania, są podstawowymi czynnikami wpływający na ostateczną propozycję.

Końcowa cena usługi zależy od ilości wybranych elementów. Im jest ich więcej w ramach zestawu, tym jego cena będzie atrakcyjniejsza w stosunku do ceny pojedynczych usług.

Jeżeli chcesz otrzymać wycenę - skontaktuj się ze mną.

Zainteresowany współpracą ze specjalistą ds. user experience?

  • Start projektu

    Analiza potrzeb związanych z projektem
    Aby usługa miała sens, muszę poznać powód oraz cel jaki przyświeca jej realizacji. Najczęściej najważniejsze odpowiedzi pozyskiwane są w trakcie rozmów wstępnych (tzw. briefing) lub poprzez wypełnienie krótkiego dokumentu zwanego briefem. Tylko poznając podstawy jestem w stanie doradzić i dobrać takie działania, które będą realnie dobrane do potrzeb i pozwolą zrealizować wyznaczony cel.
  • Rozpoznanie

    Stan obecny i otoczenie konkurencyjne
    Na takim etapie realizowane są najczęściej badania obecnego serwisu: tj. analiza konkurencji, porównawcza, statystyk, wsparcia SEO, audyt pod kątem UX, badania użyteczności z użytkownikami, scenariusze użycia online, nagrania sesji online - jednym słowem te, które pozwolą ocenić stan obecny, wyciągnąć wnioski z błędów i zarekomendować kierunek zmian.
  • Projektowanie

    Content, architektura, interfejs, funkcjonalności
    Zaprojektować można (a nawet trzeba) wiele elementów serwisu internetowego (zawartość, architekturę informacji, funkcjonalności oraz interfejs), najlepiej w takiej właśnie kolejności. Jeżeli jest taka możliwość, w trakcie projektowania warto realizować różnego rodzaju testy i badania użyteczności (np. scenariusze użycia online, testy A/B, testy architektury, badania użyteczności z użytkownikami).
  • Wdrożenie

    Testy i kontrola zgodności z projektem i założeniami
    W trakcie trwania wdrożenia, projektant powinien czuwać nad poprawnością jego wykonywania - oznacza to współpracę zarówno z firmą wdrożeniową, jak i z właścicielem projektu. Jeżeli projekt realizowany jest w ramach zwinnego zarządzania projektami, możliwe jest realizowanie testów własnych i na użytkownikach zaraz po zakończeniu poszczególnych etapów.
  • Uruchomienie i optymalizacja

    Optymalizacja konwersji, badanie skuteczności e-marketingu
    Udostępnienie projektu online (całego lub częściowo) to dopiero początek. Tak naprawdę na tym etapie zaczyna się jego prawdziwy test, gdyż tutaj użytkownicy zaczynają realnie z niego korzystać. w trakcie projektowania warto realizować różnego rodzaju testy i badania użyteczności (np. scenariusze użycia online, testy A/B, testy architektury, badania użyteczności z użytkownikami).